Atmosfer ve Sıcaklık
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Atmosfer ve Sıcaklık

Atmosfer ve Sıcaklık, Atmosfer tabakası yoğun gaz bulutlarının yer aldığı ve dünyanın etrafını sardığı oldukça kapsamlı bir yapıya sahiptir. Bu gaz tabakası halindeki yapı olan atmosfer ve sıcaklık birbiriyle doğrudan etkili özelliklere sahiptir. Yani birinin işleyişi diğerini de etkilemektedir. Bu yüzden de atmosfer ve sıcaklık aynı kategoride incelenmesi gereken konulardır. Bu makalemizde de sizlere bu iki yapının birbiriyle olan ilişkisinden söz edeceğiz. Öncelikli olarak üzerinde duracağımız konu ise atmosfer içerisinde yer alan gazlar ile atmosfer katmanlarının sıcaklık üzerindeki etkisi olacaktır. Yoğun gaz bulutu içerisinde yer alan atmosfer ve sıcaklık güneş ışınlarının tutulması ve yeryüzüne ulaşana kadar etkisini canlıların yaşamasına elverişli hale getirmesi bakımından önemli bir yeri vardır. Zira dünyamıza güneşten gelen ışınların tutulmaması halinde yeryüzü yaşanmaz bir yer haline gelecek ve bütün canlıların soyu tükenecektir. Tıpkı diğer gezegenlerde olduğu gibi bizim gezegenimizde de hayat sona erebilir. Bu bakımdan atmosfer ve sıcaklık çok büyük etki göstermektedirler.

Hava Olayları ve İklim Üzerindeki Etkisi

Atmosfer katmanlarında bulunan yapılar birtakım dikey ve yatay hava hareketleri sergilenmesi sebebiyle sıcaklık üzerinde etkisi bulunduğunu söylemek mümkündür. Zira bu katmanlar atmosfer ve sıcaklık dengesi üzerinde doğrudan etkisi bulunmaktadır. Özellikle de ozon tabakası olarak herkesin bildiği bu tabakanın korunmasında ve aşırı ısınmasını engellemesinde yine atmosferin görevleri arasındadır. Bu sayede yeryüzü fazla ısınmaz ve canlıların yaşamına elverişli hale gelir. Ayrıca yaşanan meteorolojik olayların birçoğu atmosfer ve sıcaklık etkisine bağlı olarak değişmektedir. Atmosferin içerisinde yer alan gaz bulutları genellikle iklim üzerinde etkili olup günlük ya da mevsimlik iklimlerin belirlenmesinde rol alırlar. Bu sebepten ötürü gece ve gündüz havanın aşırı ısınması ya da aşırı soğuması gibi durumları önleyen etmen yine atmosfer ve sıcaklık faktörleridir.

Atmosfer-Sıcaklık Dengesi ve Küresel Isınma

Günlük ve yıllık olarak meydana gelen değişimleri doğrudan etkileyen atmosfer güneşin ışınlarını tutucu ve dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde atmosfer ve sıcaklık çoğu kez sabit tutulmaya çalışılmaktadır. Ancak günümüzde çevre kirliliği ve küresel ısınmanın etkisiyle beraber hava olaylarında da birtakım sıkıntıların yaşandığı gözlemlenmektedir. Sanayileşen dünyada yaşanan birçok sorun beraberinde yaşadığımız dünyayı doğrudan etkilemektedir. Bu durum beraberinde atmosfer ve sıcaklık konusu da etkileyip havanın olması gerekenden fazla ısınması ya da soğumasına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü erken önlem alınması ve gerekli tedbirlerin sağlanması ile ancak dünyamız yaşanabilir bir hal alacaktır. Bunun için de bütün dünyanın yeryüzünde yaşayan canlıların hayatını düşünmesi gerekmektedir. Aksi takdirde atmosfer ve sıcaklık dengesinin bozulması halinde gelecekte canlıları çok büyük tehlikeler beklemektedir.

Atmosfer ve Sıcaklık Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Atmosfer Basıncı Kaç Bar

Atmosfer Basıncı Kaç Bar

Atmosfer ve Sıcaklık

Atmosfer ve Sıcaklık

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Atmosferin Özellikleri

Atmosferin Özellikleri

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dünya Atmosferi Nelerdir?

Dünya Atmosferi Nelerdir?

Atmosferde Bulunan Gazlar Nelerdir?

Atmosferde Bulunan Gazlar Nelerdir?

Atmosfer ve İklim Arasındaki İlişki

Atmosfer ve İklim Arasındaki İlişki

Atmosferdeki Gaz Oranları Nelerdir?

Atmosferdeki Gaz Oranları Nelerdir?

Atmosfer Tabakaları Nelerdir?

Atmosfer Tabakaları Nelerdir?