Atmosferde Bulunan Gazlar Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Atmosferde Bulunan Gazlar Nelerdir?

Atmosferde bulunan gazlar, atmosferde bulunan su buharı ve gazların yaklaşık %75'i troposfer katmanında bulunmaktadır. İklim açısından atmosferin alt katmanları daha büyük önem arz ettiği için stratosfer ve troposferin alt katmanlarının incelenmesi daha doğru olacaktır.

Atmosferde bulunan gazlar ve oranı değişmeyenler; %78 ile azot ilk sırada, %21 ile oksijen ikinci sırada bulunmaktadır. Geriye kalan %1'lik kısımda ise asal yani serbest halde dolaşan gazlar (Helyum, hidrojen, kripton, argon, neon, ksenon)'dır. Aynı şekilde atmosferde bulunan gazlar ve oranları değişenler ise karbondioksit ve su buharıdır. Atmosferde her daim bulunmayan gazlar ise tozlar ve ozondur.

Atmosferde bulunan gazlar ve görevleri

Su buharı, zaman ve yere göre en fazla farklılık gösteren gaz türüdür. Yeryüzündeki ısı dengesini sağlayarak aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmasını engellemektedir. Sis, bulut ve yağış gibi birçok hava olayının oluşumunu sağlamaktadır.

Atmosferin güneş ışınlarını saklayabilme ve emilimine yardımcı olan karbondioksit ise sıcaklığı etkileyebilme yeteneğine sahiptir. Havadaki karbondioksit miktarının artışı ile sıcaklık artmakta, azalışı ile sıcaklık azalmaktadır.

%1'lik kısımda yer alan fakat her zaman bulunmayan gazlar içinde bulunan ozon ise havada bulunan O2'nin morötesi ışınlardan etkilenmesi sonucu oluşmaktadır. İçinde yaşamın sürekliliğinin sağlanamadığı ozon gazı atmosferin üst katmanlarındaki UV ışınlarını emmekte ve yeryüzündeki hayat için önemli etkileri bulunmaktadır. Yeryüzünden 19-45 km'lik yükseklikler arasında yer alan ozonun bulunduğu katmanın son yıllarda gitgide inceldiği daha da mühimi birçok yerinin delindiği saptanmıştır. En çok arabalardan, spreylerden, soğutucu ve buzdolabı gibi elektronik cihazlardan çıkan kloroflorokarbon gazlardan kaynaklı delinmelerin olduğu belirlenmiş ve bu yüzden bu malzemelerin kullanımı konusunda kısıtlamalar getirilmiştir.

Yeryüzüne gelen morötesi ışınların yani UV ışınlarının artması, sıcaklık artışına sebep olmakta bu yüzden buzullar erimekte ve bitki örtüsünde değişiklikler meydana gelmekte kısaca küresel ısınma ortaya çıkmaktadır.

Atmosferde Bulunan Gazlar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Atmosferin Özellikleri

Atmosferin Özellikleri

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Atmosfer Tabakaları Nelerdir?

Atmosfer Tabakaları Nelerdir?

Dünya Atmosferi Nelerdir?

Dünya Atmosferi Nelerdir?

Atmosfer ve Sıcaklık

Atmosfer ve Sıcaklık

Atmosfer ve Özellikleri Nelerdir?

Atmosfer ve Özellikleri Nelerdir?

9 Sınıf Atmosfer Atmosferin Katmanları Nelerdir?

9 Sınıf Atmosfer Atmosferin Katmanları Nelerdir?