Atmosfer ve Özellikleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Atmosfer ve Özellikleri Nelerdir?

Atmosfer ve Özellikleri: Atmosfer dünyanın etrafını çevreleyen ve içinde birçok çeşit gaz bulunduran bir yapıdır. Atmosfer olmadan canlılığın oluşabilmesi veya devam etmesi mümkün değildir. Dünyamızı çevreleyip koruyan bu tabaka, güneşten gelen zararlı ışınları engelleyip, yakıcı özelliği sayesinde de dünyaya doğru hareketlenmiş gök taşlarını yakarak yok eder. Ayrıca yapısı kısaca aşağıdaki gibidir;
 • Atmosfer yerden yansıyan ışınlarla ısındığından atmosferin alt katmanları daha sıcaktır.
 • Atmosfer kalınlığı Ekvatorda fazla iken kutuplara doğru azalmaya başlamaktadır.
 • Atmosferin ortalama kalınlığı 10 bin kilometredir.
 • Atmosferin sahip olduğu yoğunluk yere yaklaştıkça artmaktadır.
 • Atmosferde bulunan ağır gazlar alt tabakalarda, hafif gazlar ise üst tabakalara doğru yoğunluk göstermektedir.
 • Atmosferde %78 Azot,%21 Oksijen, %1 Asal gazlar bulunmaktadır.
Atmosfer ve Özellikleri, Atmosfer Katmanları
 • Troposfer: Atmosferin en alt katmanı olup yeryüzüne temas eden katmanıdır. Gazların büyük çoğunluğu bu katmanda bulunduğundan en yoğun katmandır. Yerden atmosfere yansıyan ışınlarla aşağıdan yukarıya doğru ısınır. Su buharının tamamı bu katmanda bulunduğundan bütün meteorolojik olaylar bu katmanda meydana gelmektedir.
 • Stratosfer: Troposferin bir üst katmanıdır. Bu katmanda çoğunlukla yatay hava hareketleri görülmektedir. Sıcaklık dağılışı oldukça düzgündür.
 • Mezosfer: Ozonosfer (Ozon gazı bulunur, güneşten gelen zararlı ışınları tutar.) ve Kemosferden (Gazların iyonlara ayrıldığı yerdir.) oluşmaktadır.
 • Şemosfer: Yerden 80-90 kilometre yukarıdadır. Stratosfer ve iyonosfer arasında bulunan katmandır.
 • İyonosfer: Mor ötesi kısımların iyon haline getirildiği katmandır. Yerçekimi daha az olduğundan hava durumuna pek bir etkisi bulunmamaktadır. Radyo dalgalarını yansıtan katmandır.
 • Ekzosfer: En üst katmanı oluşturmaktadır. Hidrojen ve helyum gibi gazlar bu katmanda yer almaktadır. Gazlar bu katmanda çok seyrektir çünkü yerçekiminde ciddi derecede azalma görülür.

Atmosfer ve Özellikleri Yorumları

soru

İlayda

25 Nisan 2024 Perşembe

Atmosfer insan oğlunun ihtiyaç uyduğu havayı tutan katmanıdır. Bu katman olmadığı sürece insan hayatı tehlike de çünkü oksijen dışında gök taşlarından, zararlı güneş ışınlarından ve daha bir çok tehlikeden korumakta. Duyduğuma göre atmosfer zarar görmeye başlamış insan hayatı tehlikeye girmiş. Bunu durdurmak için ne yapmamız gerekir.

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Atmosferin zarar görmesini durdurmak ve korumak için öncelikle karbon ayak izimizi azaltmalıyız. Bu, fosil yakıt tüketimini azaltmak, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek ve enerji verimliliğini artırmakla mümkündür. Ayrıca, ağaçlandırma çalışmaları yaparak karbon dioksit emilimini artırabiliriz. Plastik kullanımını azaltmak, geri dönüşümü desteklemek ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını benimsemek de atmosferi korumaya yardımcı olur. Bu konularda bireysel olarak bilinçli hareket etmek ve başkalarını da bilgilendirmek önemlidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Atmosferin Faydaları Nelerdir?

Atmosferin Faydaları Nelerdir?

Atmosfer Ölçü Birimi Nedir?

Atmosfer Ölçü Birimi Nedir?

Atmosfer ve Sıcaklık

Atmosfer ve Sıcaklık

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Atmosferdeki Gaz Oranları Nelerdir?

Atmosferdeki Gaz Oranları Nelerdir?

Atmosferin Oluşumu Neleri İçerir?

Atmosferin Oluşumu Neleri İçerir?

Atmosfer Basıncı Kaç Bar

Atmosfer Basıncı Kaç Bar

9 Sınıf Atmosfer Atmosferin Katmanları Nelerdir?

9 Sınıf Atmosfer Atmosferin Katmanları Nelerdir?

Atmosfer Katmanları Nelerdir?

Atmosfer Katmanları Nelerdir?