Atmosfer Basıncı Kaç Bar
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Atmosfer Basıncı Kaç Bar

Atmosfer Basıncı Kaç Bar, Atmosferi oluşturan gazlar ağırlıkları itibari ile cisimler üzerinde bir kuvvet uygularlar. Bu kuvvetin adı Atmosfer Basıncı'dır. Atmosfer basıncının ölçümünde barometre kullanılmaktadır. 1013 milibar normal basınç olarak kabul edilmektedir. Burada önemli olan enlem, sıcaklık ve yükseltiden daha çok mb türünden basınç değeridir.

Atmosfer Basıncı Kaç Bar?

Atmosfer basıncı kaç bar sorusuna sıcaklık ve yükselti değişse bile milibar değeri değişmiyorsa burada olağan basınçtan söz edilebilir. Ancak 1013 milibarı aşan değerler yüksek basınçlı altında kalanlara ise düşük basınçlı olarak kabul edilmektedir. Yeryüzünde ölçülen en yüksek basınç ise 1079 milibardır. Ölçümlerde en düşük basınç ise 886 milibardır. Atmosfer basıncı ise yer ve zamana göre farklılıklar göstermektedir. Yüksek atmosfer basıncına antisiklon alçak basınca ise siklon denmektedir. 1013 mb olağan basınç olarak kabul edilir ve bu basınç insanlar üzerinde yaklaşık 15 tonluk ağırlık meydana getirmektedir. Ancak tansiyon adı verilen kan basıncının dengelenmesi etkisi ile insan bunu hissetmemektedir.

Atmosfer Basıncı Etkileyen Faktörler
  • Sıcaklık: Hava basıncı hava ısındıkça değişiklik göstermektedir. Soğudukça sıkılaşıp daha çok ağırlaşmaktadır. Bu yüzden basıncın yüksek olduğu yerler soğuk havanın olduğu yerlerdir. Sıcak olan yerlerde ise hava basıncı daha düşüktür. Aralarında ters bir orantı vardır. Kutup bölgelerinde yüksek basınç olmasının nedeni de budur.
  • Mevsim: Mevsimler sıcaklığı değiştirdiği için ve sıcaklık değişimi ile basınç arasında ters bir orantı olduğu için atmosfer basıncını etkileyen faktörler arasında mevsimlerde sayılmaktadır.
  • Yükseklik: Yükseklik ile basınç arasında ters bir orantı vardır. Yükseklik arttıkça basınç azalmaktadır.
  • Yerçekimi: Yerçekimi ile atmosferin basıncı arasında ise doğru orantı bulunmaktadır. Yerçekimi arttıkça basınçta artmaktadır.
  • Rüzgârlar: Rüzgârlar havanın sıcaklığını ve yoğunluğunu etkilemektedir. Bu nedenle hava basıncı da rüzgâr ile değişmektedir.
  • Dinamik Etkenler: Hava kütlelerinin alçalması sonucu yığılma meydana gelir ve yükselerek seyrelir.

Atmosfer Basıncı Kaç Bar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Atmosfer Basıncı Kaç Bar

Atmosfer Basıncı Kaç Bar

Dünya Atmosferi Nelerdir?

Dünya Atmosferi Nelerdir?

Atmosfer Ölçü Birimi Nedir?

Atmosfer Ölçü Birimi Nedir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Atmosferin Kalınlığı Ne Kadardır?

Atmosferin Kalınlığı Ne Kadardır?

Atmosfer Nedir? Atmosferin Katmanları

Atmosfer Nedir? Atmosferin Katmanları

Atmosferin Özellikleri

Atmosferin Özellikleri

Atmosferin Faydaları Nelerdir?

Atmosferin Faydaları Nelerdir?

Atmosfer Katmanları Nelerdir?

Atmosfer Katmanları Nelerdir?