Atmosferin Oluşumu Neleri İçerir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Atmosferin Oluşumu Neleri İçerir?

Atmosferin oluşumu, gezegenin etrafını küresel olarak saran gazlardan oluşan tabakaya atmosfer denmektedir. Bu gazlar yer çekimi sebebiyle yerin etrafında tutulmaktadır. Dünya soğumaya, okyanus ve kıtalar yeni yeni şekillenmeye başladığında şimdiki atmosferden söz etmek mümkün değildir. Katı bir kabuğa benzeyen bir kabukla örtülü dünyanın ilk soğumaya başladığı zamanlarda, yüzeyi hafif sıcak durumda bulunmaktadır.

Volkanların kabuğu delerek çıkarmış olduğu malzemede yoğun şekilde bulunan su buharı vardır. Yeryüzü sıcak olduğu için buhar, su olarak depolanamamakta ve okyanuslar ve denizler oluşamamaktadır. Fakat kızgın durumda olan buharlar daha da yukarılara taşınmakta, yerin soğumasına yardımcı olmaktadır. Yukarı doğru yükselen su buharından dolayı yoğun bir sis oluşmaktadır.

Her yer nemle doygun yağmur bulutları ile kaplı durumdadır. Serbest oksijen bulunmamakta, hepsi uzaya kaçmış durumda ve bir süre sonra yerin yüzeyi soğumaya başlamaktadır. Doygun durumda olan nem, yağmur şeklinde yeryüzünün çukur yerlerinde birikmeye başlamıştır. Bu durumda daha da fazla berraklaşan gökyüzünde güneşin morötesi ışınlarının, su buharının üzerindeki parçalayıcı etkisi serbest oksijen ve hidrojenin meydana gelmesine sebep olacaktır.

Bu sırada okyanuslarda birikmekte olan oksijenler de gaz olarak atmosfere yayılmaktadır. Hidrojen hafif bir element olduğundan doğrudan uzaya uçmakta, fakat oksijen atomları güneş ışınları yüzünden ozon meydana getirmektedir. Bu sayede güneşin zararlı etkilerinden canlıları ve dünyayı koruyacak olan bir ozon tabakası oluşmaktadır.


Atmosfer oluşurken yerin etrafını oluşturan ve beraber hareket etmesini sağlayan gaz topluluğunun ilk dönemlerinde, volkanların püskürttüğü gazlar yer almaktadır. Atmosferi oluşturan gaz topluluğuna oksijen de katılmıştır. Gaz topluluğunun belli bir süre içinde gelişim göstermesi ile azot %78, oksijen %21, argon %1, karbondioksit %0,0383 oluşmuştur. Bunlar haricinde helyum, neon, metan, hidrojen, kripton ve su buharı da bulunmaktadır. Bu gaz topluluğunun gezegenin ilk safhasındaki bileşimiyle şu anki bileşimi sırasında önemli farklar vardır. Özellikle oksijenin bu gaz bileşimine katılması ve atmosferdeki havanın şimdiki duruma gelmesi milyonlarca yıllık bir süreci kapsamaktadır.

Atmosferin Oluşumu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Atmosfer Oksijen Oranı Nedir?

Atmosfer Oksijen Oranı Nedir?

Atmosferin Faydaları Nelerdir?

Atmosferin Faydaları Nelerdir?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Atmosfer ve Özellikleri Nelerdir?

Atmosfer ve Özellikleri Nelerdir?

9 Sınıf Atmosfer Atmosferin Katmanları Nelerdir?

9 Sınıf Atmosfer Atmosferin Katmanları Nelerdir?

Atmosferde Bulunan Gazlar Nelerdir?

Atmosferde Bulunan Gazlar Nelerdir?

Atmosferin Özellikleri

Atmosferin Özellikleri

Atmosferin Kalınlığı Ne Kadardır?

Atmosferin Kalınlığı Ne Kadardır?